OYUNCAKLARIMIZ ÇOCUKLARLA BULUŞTU!

Önce Öğretmen Vakfı ve Maya Okulları iş birliğiyle yürütülen Pet Journey projesi, ICSE Bilim Fabrikası çerçevesinde, açık okullaşma çalışmasının bir parçası olarak geliştirilmiştir. Beynam Emine Erişen İlkokulu öğrencileri tarafından toplanan PET şişeler, plastik kullanımının zararlarına dikkat çekmek amacıyla eğitici oyuncaklara dönüştürüldü. Bu süreçte, plastiklerin içerdiği zararlı maddelerin insan sağlığına ve vahşi yaşama olan etkileri vurgulandı. Proje, Ankara'nın çeşitli ilçelerine yayılarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca, geri dönüşümün önemini öğrencilere anlatmak için bir etkileşimli istasyon kuruldu ve bir yerel STK tarafından okula 3D yazıcı bağışlandı. Çocuklar için düzenlenen eğlenceli aktivitelerle desteklenen bu özel gün, plastik atıkların zararlarına dikkat çekmek ve çevresel sürdürülebilirlik bilincini artırmak amacını taşırken, toplumun her kesiminde çevresel farkındalığı teşvik etme hedefine de hizmet etti.
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.33.27

Merhaba Herkese!⬇️⬇️⬇️

23 Nisan’da çifte bayram yaşadık! Beraber gülelim beraber oynayalım diye geri dönüşümle elde edilen oyuncaklar minik kalplerde unutulmaz bir anı oldu.

✅ Bugün, Önce Öğretmen Vakfı ve Maya Okulları iş birliğiyle, ICSE Bilim Fabrikası çatısı altında, gezegenimizin sağlığını koruma amacı güden Pet Journey projemizin önemli bir aşamasını tamamladık. Beynam Emine Erişen İlkokulu öğrencileri tarafından toplanan PET şişeler, plastik kullanımının zararlarını vurgulamak için eğitici bir faaliyete dönüştürüldü. Bu şişeler çocuklar tarafından oyuncaklara dönüştürülürken, plastik atıkların çevremize ve sağlığımıza verdiği zararları da gözler önüne serdi.

⛔️ Plastikler, hormonal dengesizliklere, üreme sağlığı sorunlarına ve hatta kansere yol açabilen BPA ve ftalatlar içerir. Vahşi yaşamda, deniz kaplumbağalarının %86’sı, deniz kuşlarının %44’ü ve deniz memelilerinin %43’ü plastik kirliliği nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Çevre kirliliği, ışık seviyelerini azaltarak ve çözünmüş oksijen kaynaklarını tüketerek dolaylı olarak dünyadaki tüm yaşamı tehdit etmektedir.

♻️ Toplanan PET şişeleri titizlikle işledik ve öğrencilere geri dönüşümün önemini anlatmak için etkileşimli bir istasyon kurarak bir filament makinesine yerleştirdik. Bu istasyon, projemizin detaylarını öğrencilere yakından göstermek için tasarlandı.

👏 Faaliyetlerimiz, Ankara’daki bir yerel STK tarafından okula bağışlanan bir 3D yazıcı ile desteklendi. Projemiz şimdi Ankara’nın diğer ilçelerine, Javsu ve Bala Belediyesi de dahil olmak üzere daha geniş bir alana yayılıyor.

❤️ Bu özel günü, çocuklar için düzenlenen pamuk şeker, patlamış mısır ve eğlenceli aktivitelerle taçlandırdık.

🤹🏻‍♀️🤹🏻‍♀️🤹🏻‍♀️ Bu projede yer alan değerli öğrencilere, Bala İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Beynam Emine Erişen İlkokulu’na, Maya Okulları’na, Bala Belediyesi’ne, Javsu’ya, Ostim Prota’ya ve emeğini sayamadığımız kıymetli öğretmenlerimize destekleri için minnettarız; birlikte güldük, oynadık ve öğrendik.

🌍🌍🌍 Projemizin amacı sadece plastik atıkların zararlarına dikkat çekmek ve sürdürülebilir çevre bilincini artırmakla kalmayıp, toplumun tüm kesimlerinde farkındalığı teşvik etmektir.

🕹️ https://icse.eu

🕹️ https://lnkd.in/dHGtrn_d

🕹️ https://lnkd.in/dPQVtQVY

Hello Everyone!⬇️⬇️⬇️ (This is Open Schooling)

✅Today, in collaboration with Önce Öğretmen Vakfı and Maya Schools, and under the ICSE Science Factory, we completed an important phase of our Pet Journey project, which aims to protect our planet’s health. The PET bottles collected by students from Beynam Emine Erişen Elementary School were transformed into an educational activity to highlight the harms of plastic use. As these bottles were creatively turned into toys by the children, they also showcased the damages that plastic waste inflicts on our environment and health.

⛔️Plastics contain BPA and phthalates, which can lead to hormonal imbalances, reproductive health issues, and even cancer. In wildlife, a significant number of sea creatures, such as 86% of sea turtles, 44% of sea birds, and 43% of marine mammals, suffer severe health problems due to plastic pollution. Environmental pollution indirectly threatens all life on earth by reducing light levels and depleting dissolved oxygen resources.

♻️We meticulously processed the collected PET bottles and placed them in a filament machine, setting up an interactive station to educate the students about the importance of recycling. This station was designed to give students a close-up look at the details of our project.

👏Our activities were supported by a local NGO in Ankara, which donated a 3D printer to the school. Our project is now spreading to other districts of Ankara, including Javsu and Bala Municipality, reaching a broader area.

❤️We crowned this special day with cotton candy, popcorn, and fun activities organized for the children.

🤹🏻‍♀️🤹🏻‍♀️🤹🏻‍♀️We are grateful to everyone involved in this project for their support, as we laughed, played, and learned together.

🌍🌍🌍The goal of our project is not only to draw attention to the harms of plastic waste and enhance sustainable environmental awareness but also to foster awareness across all sections of society.

🕹️https://icse.eu

🕹️https://lnkd.in/dHGtrn_d

🕹️https://lnkd.in/dPQVtQVY

Hakkımızda

Ziya Hoca'nın Perspektifi

Ziya Hoca’nın paylaşımlarını;

Ziya Hoca’nın Perspektifi bölümünde bulabilirsiniz.

Bu yazıları da inceleyebilirsiniz