Açık Okullaşma Hareketinin Yeni Yıldızı (Open Schooling)

Çevre bilinci ve sürdürülebilir yaşamın önemine dikkat çekmek amacıyla "Pet Journey" projesini hayata geçiriyor.
WhatsApp Image 2024-03-23 at 16.51.03 (1)

Pet Journey Projesi: Açık Okullaşma Hareketinin Yeni Yıldızı (Open Schooling)

Önce Öğretmen Vakfı, Sürdürülebilir Çevre Uygulamalarını Teşvik Etmek İçin Kolları Sıvadı

Önce Öğretmen Vakfı, çevre bilinci ve sürdürülebilir yaşamın önemine dikkat çekmek amacıyla “Pet Journey” projesini hayata geçiriyor. Açık okullaşma hareketinin yeni yıldızı olarak nitelendirilen bu proje, Maya Okulları öğrenci ve velileri, tasarım ve beceri atölyesi, Javsu’dan alınan pet şişe desteği, OSTİM Teknopark’ın çözüm ortaklığı ve Bala Belediyesi’nin kampanya desteği gibi geniş bir ortaklık ağı tarafından destekleniyor.

Çevre Bilincinin Artırılması Hedefleniyor

Projenin odak noktasında, toplumda çevre bilincinin artırılması ve geri dönüşüm alışkanlıklarının teşvik edilmesi yatıyor. Maya Okulları’nda başlayıp, Emine Erişen Okulu’ndaki topluma hizmet etkinliği ile devam eden proje, 24 Mayıs’ta TEKMER’de düzenlenecek olan proje finaliyle sonuçlarını ve başarılarını tüm topluma sunmayı hedefliyor. 6-7 Temmuz tarihlerinde İstanbul İbn Haldun Üniversitesi’nde yapılacak sunum ve atölyeler ise projenin akademik yönünü güçlendirirken, gelecek projeler için yeni perspektifler sunacak.

Ortakların Rollerine Dikkat Çekiliyor

Her bir proje ortağının, projenin başarısına katkıda bulunacak özgün roller üstlendiği bu inisiyatifte, öğrenci ve velilerin yanı sıra yerel yönetimler ve teknoparklar da aktif görevler alıyor. Özellikle Bala Belediyesi tarafından yürütülen kampanyalar ve Javsu’nun sağladığı pet şişe desteği, projenin temel taşlarını oluşturuyor. OSTİM Teknopark ise yenilikçi çözümler ve prototip geliştirme konusunda önemli bir destek sağlıyor.

Geleceğe Yön Veriyor

“Pet Journey”, açık okullaşma hareketi içerisinde öne çıkan projelerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Çevresel sürdürülebilirlik ve eğitimde yenilikçilik adına atılan bu adımlar, projenin sadece bugünü değil, geleceği de şekillendireceğinin bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Önce Öğretmen Vakfı ve projenin değerli ortakları, “Pet Journey” ile çevresel bilinç ve sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarını teşvik etmenin yanı sıra, eğitimde açık okullaşma yaklaşımını da güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamlı proje, çevre ve eğitim alanında olumlu değişimler yaratma potansiyeliyle dikkat çekiyor.

https://icse.eu/
https://icse.eu/international-projects…e-factory/
https://hstem.hacettepe.edu.tr/tr/icse…factory-41

https://www.sabah.com.tr/yasam/pet-siselerin-oyuncak-yolculugu-6839198

Sabah Gazetesi’nde Pet Journey Projesi: https://www.sabah.com.tr/yasam/pet-siselerin-oyuncak-yolculugu-6839198

Hakkımızda

Ziya Hoca'nın Perspektifi

Ziya Hoca’nın paylaşımlarını;

Ziya Hoca’nın Perspektifi bölümünde bulabilirsiniz.

Bu yazıları da inceleyebilirsiniz